Ostravské tlumiče v nejstarším metru na světě

Londýnské metro je nejstarší podzemní tratí na světě. Letos v lednu oslavilo 156 let od otevření. I tady najdeme tlumiče KONI z ostravského výrobního závodu ITT.

V současnosti jezdí v metru soupravy společnosti London Underground LUL, pro které KONI dodává některé ze svých tlumičů, jako jsou typy 97H 1390 001 a 97V 1391 001. Od roku 2023 tyto vozy nahradí částečně nové soupravy společnosti Siemens, která je rovněž důležitým zákazníkem KONI, a to celkově 94 souprav.

Podpovrchové metro má v podstatě normální železniční profil, tube tunely mají velice malý poloměr, což má za následek šířku vozu okolo 2,65 metru a výšku jen okolo 2,8 metru.

Zajímavostí londýnské podzemky (používá se také označení Underground nebo Tube, tedy roura) je skutečnost, že se jedná spíše o nadzemku, celých 55 % celkové délky tratí je vedeno nad zemským povrchem.

Londýnské metro má 11 linek, téměř 300 dobře značených stanic na více než 408 km tratí. Nicméně i přesto se jedná o nejrozsáhlejší evropskou síť podzemní dopravy a třetí největší metro na světě po Tokiu a New Yorku.

Původním účelem podzemní dráhy nebyla přeprava osob, ale zajištění dopravy dálkových vlaků ze západu do centra a k nádražím. V dnešní době přepraví londýnské metro okolo 2 670 000 lidí denně a historicky mezi nejvytíženější období patřily olympijské hry v roce 2012, kdy jimi každý den cestovalo až 4,5 miliónů lidí.