Brzdové destičky se přizpůsobují novým technologiím

Hlavním cílem našeho výzkumu je vyvíjet produkty a procesy, které splňují nejen stávající, ale uspokojí také budoucí potřeby našich zákazníků. Novými technologiemi se zabývají také naši kolegové z Inovačního centra, které bylo otevřeno v loňském roce v italském městě Barge.

V dnešním světě se věci pohybují rychleji než kdykoli předtím. Autonomní vozidla, inteligentní města, umělá inteligence, zelená legislativa a digitalizace jsou trendy, které v ITT důkladně sledujeme. Nové výzvy se týkají hlavně rychlého příchodu hybridních a elektrických vozidel.

Brzdové systémy a brzdové destičky se musejí vyvíjet a přizpůsobovat novým technologiím. Elektrický vůz bude vyžadovat odlišné použití brzd zejména kvůli regenerativnímu brzdění. Elektrický motor bude za určitých podmínek zpomalovat vozidlo sám namísto použití tradičního brzdového systému.

Naše oddělení výzkumu a vývoje tak zahájilo několik projektů, které tyto nové trendy a technologie zkoumají. Když jsme uvažovali o elektrických a autonomních vozidlech, transformovali jsme brzdové destičky z čistě mechanické součástky na inteligentní součástku se senzorem (ITT SmartPad®), která je schopna shromažďovat a vyměňovat data v reálném čase s vozidlem, řidičem nebo telematickými systémy.

To způsobí, že například opotřebení brzdových destiček bude méně důležitým faktorem, a naopak do popředí vstoupí například schopnost brzdových destiček zabránit a odstranit rez z rotorů, schopnost zaručit stabilní úroveň tření nebo hladina hluku a vibrace brzd.

Kvůli těmto faktorům je brzdový systém ještě složitější než v minulosti a naše laboratoře již vyvíjejí a testují, jaká bude příští generace brzdových produktů pro elektrická vozidla.